Úvod Příčiny zápachu z úst

Příčiny zápachu z úst

Jaké jsou příčiny zápachu z úst?

V první řadě je třeba si uvědomit, že zápach z úst není infekční, není tedy přenosný. Anaerobní bakterie v určité míře žijí v ústech každého člověka. Líbání s člověkem, který trpí zápachem z úst je spíš nepříjemné, než nebezpečné. Příčiny nadměrného uvolňování zápachu z úst mohou souviset se:

  • Špatnou ústní hygienou. Zbytky rozkládajícího jídla, které ulpí na sliznici úst a např. v mezizubních prostorách prostě zapáchají, navíc dávají příčinu k tvorbě plaku (vrstvičky, která pokrývá zuby a celou dutinu ústní), která je živnou půdou k přemnožení bakterií.
  • Nějakým problémem v trávicím ústrojí. Např. lidé, kteří mají sníženou schopnost zpracovávat bílkoviny z důvodu nedostatku enzymu laktázy, mohou mít problém se zápachem z úst. Měli by se vyhýbat mléčným výrobkům, rybám apod. Příčinou zápachu však může být jakékoliv onemocnění trávicího traktu. Asi nejznámější je případ „cukrovkářů“, jejichž dech je výrazně cítit po čpavku.
  • Zánětlivým procesem. Zánětlivé onemocnění dýchacích cest, záněty zubů, středního ucha, vedlejších nosních dutin, trávicího ústrojí apod. mohou velmi negativně ovlivnit dech nemocného. Zvláště u hnisajících forem je zápach z úst značný.
  • Užíváním některých léků. Jsou to buď léky, které samy obsahují síru, nebo snižují tvorbu slin. Sliny jsou důležité a obsahují kyslík, který nemají anaerobní bakterie rády, nemohou se totiž v kyslíkem obohaceném prostředí množit. Některé léky však cíleně (z nějakého jistě důležitého zdravotního hlediska, nebo je to jejich vedlejší účinek) způsobují suchost sliznic. V souvislosti se zápachem z úst se hovoří o antibioticích, lécích na vysoký krevní tlak, alergie, deprese, některé neuorologické problémy apod.
  • Únavě a vyčerpanosti imunitního systému a hormonálních změnách. V takových případech se mohou přemnožit některé anaerobní bakterie (např. klebsiella) a způsobit zápach z úst.
  • Konzumací některých silně aromatických potravin, z nichž nejznámější je česnek a cibule. Problém může však nastat i po konzumaci některých brukvovitých plodin, či zrajících sýrů. Lidé, kteří pijí ve větším množství kávu, mohou mít také problém se zápachem z úst

TIP : Prevence pásového oparu? Pásový opar a nemá rád silnou imunitu.

  • Kouřením a pitím alkoholických nápojů. Kouření vysušuje sliznici v ústech, pomáhá tvořit plak a zubní kámen a navíc snižuje množství kyslíku. Alkohol je většinou sám o sobě nepříjemně aromatický.
  • Hladem a držením půstů. Organizmus pak uvolňuje všelijaké odpadní látky, které mohou na jazyku vytvořit páchnoucí povlak, na druhé straně tělo pročistí od toxinů. Zápach z úst po půstu vymizí a mikroflóra v ústech se upraví.
  • Dědičnými dispozicemi. Někteří lidé prostě zdědí určité sklony k dysbalanci ústní mikroflóry.

Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zápach-z-úst.cz
Kontakty