Úvod Zápach z úst

Zápach z úst

Halitóza (zápach z úst) je delikátní problém. Ve společnosti se o něm moc nehovoří, ale je vnímán dosti negativně. Nicméně je problémem většiny lidí. Zápach z úst může mít mnoho  příčin a neznamená vždy nedostatečnou ústní hygienu. Člověk sám svůj zápach z úst většinou nevnímá a okolí jej na něj upozorní jen málo kdy. Pokud ano, je upozornění vnímáno jako neurvalé a necitlivé. Dotyčného se vnitřně velmi negativně dotýká. Jak ale z toho kola ven? Každý touží po tom, aby jej společnost ostatních lidí přijímala a neodtahovala se od něj s odporem. Je třeba brát zápach z úst v úvahu, snažit se najít příčiny i řešení k jeho eliminaci.

Co způsobuje zápach z úst?

Zápach z úst je způsoben anaerobními bakteriemi, které žijí uvnitř dutiny ústní. Ty produkují síru ze které se uvolňují zapáchající složky, které jsou čichem vnímány negativně. Anaerobní bakterie jsou však pro člověka potřebné, pomáhají štěpit bílkoviny, což napomáhá nejen trávení, ale svým způsobem i k uzdravení narušené tkáně dutiny ústní. Bílkoviny jsou totiž obsaženy v jídle, hlenech i krvi, jsou tvořeny z aminokyselin, z nichž některé (cystein,methionin) obsahují velké množství těkavé síry (VSC – volatile sulfur compounds). Při zvýšeném štěpení bílkovin, což za jistých okolností nastává, se tyto nepříjemně páchnoucí těkavé látky uvolňují ve větší míře, a způsobují zápach z úst.

Shrnuto zápach z úst způsobují těkavé složky síry, které se uvolňují štěpením bílkovin a přemnožením anaerobních bakterií.

Jaké jsou příčiny zápachu z úst?

V první řadě je třeba si uvědomit, že zápach z úst není infekční, není tedy přenosný. Anaerobní bakterie v určité míře žijí v ústech každého člověka. Líbání s člověkem, který trpí zápachem z úst je spíš nepříjemné, než nebezpečné. Příčiny nadměrného uvolňování zápachu z úst mohou souviset se:

  • Špatnou ústní hygienou. Zbytky rozkládajícího jídla, které ulpí na sliznici úst a např. v mezizubních prostorách prostě zapáchají, navíc dávají příčinu k tvorbě plaku (vrstvičky, která pokrývá zuby a celou dutinu ústní), která je živnou půdou k přemnožení bakterií.
  • Nějakým problémem v trávicím ústrojí. Např. lidé, kteří mají sníženou schopnost zpracovávat bílkoviny z důvodu nedostatku enzymu laktázy, mohou mít problém se zápachem z úst. Měli by se vyhýbat mléčným výrobkům, rybám apod. Příčinou zápachu však může být jakékoliv onemocnění trávicího traktu. Asi nejznámější je případ „cukrovkářů“, jejichž dech je výrazně cítit po čpavku.
  • Zánětlivým procesem. Zánětlivé onemocnění dýchacích cest, záněty zubů, středního ucha, vedlejších nosních dutin, trávicího ústrojí apod. mohou velmi negativně ovlivnit dech nemocného. Zvláště u hnisajících forem je zápach z úst značný.
  • Užíváním některých léků. Jsou to buď léky, které samy obsahují síru, nebo snižují tvorbu slin. Sliny jsou důležité a obsahují kyslík, který nemají anaerobní bakterie rády, nemohou se totiž v kyslíkem obohaceném prostředí množit. Některé léky však cíleně (z nějakého jistě důležitého zdravotního hlediska, nebo je to jejich vedlejší účinek) způsobují suchost sliznic. V souvislosti se zápachem z úst se hovoří o antibioticích, lécích na vysoký krevní tlak, alergie, deprese, některé neuorologické problémy apod.
  • Únavě a vyčerpanosti imunitního systému a hormonálních změnách. V takových případech se mohou přemnožit některé anaerobní bakterie (např. klebsiella) a způsobit zápach z úst.
  • Konzumací některých silně aromatických potravin, z nichž nejznámější je česnek a cibule. Problém může však nastat i po konzumaci některých brukvovitých plodin, či zrajících sýrů. Lidé, kteří pijí ve větším množství kávu, mohou mít také problém se zápachem z úst
  • Kouřením a pitím alkoholických nápojů. Kouření vysušuje sliznici v ústech, pomáhá tvořit plak a zubní kámen a navíc snižuje množství kyslíku. Alkohol je většinou sám o sobě nepříjemně aromatický.
  • Hladem a držením půstů. Organizmus pak uvolňuje všelijaké odpadní látky, které mohou na jazyku vytvořit páchnoucí povlak, na druhé straně tělo pročistí od toxinů. Zápach z úst po půstu vymizí a mikroflóra v ústech se upraví.
  • Dědičnými dispozicemi. Někteří lidé prostě zdědí určité sklony k dysbalanci ústní mikroflóry.

 

Jaké existuje řešení zápachu z úst?

Řešení problému se zápachem z úst je především v eliminaci příčin. Pokud člověk dbá na ústní hygienu, je si jist, že má zdravý nebo ošetřený chrup, nemá žádné zánětlivé onemocnění a přesto zápach z úst přetrvává, měl by se víc věnovat skladbě svého jídelníčku, kontrole léků, které případně užívá, posilovat svůj imunitní systém.

Někdy pomohou (leč krátkodobě) pastilky či žvýkačky k osvěžení dechu (bez cukru). Žvýkačky pomáhají zvyšovat tvorbu slin, čistí zuby a omezují tvorbu plaku, musí se však často měnit a je vhodné je žvýkat hlavně po jídle.

Významnější měrou pomáhají potravinové doplňky, zubní pasty a ústní vody, které obsahují chlorofyl,  ten má schopnost rozkládat některé páchnoucí sloučeniny nebo aktivovat látky, které je neutralizují. I doplňky stravy, které zvyšují obranyschopnost či pomáhají nastolit správnou mikroflóru v trávicím traktu mohou být velmi účinné. Ústa jsou totiž součástí trávicího traktu a pokud se v něm někde objeví dysbalance, může se to projevit na zápachu z úst.

Dobré je užívat enzymatické prostředky (mladý ječmen, sladkovodní řasy a mnoho jiných), které pomáhají vstřebávání živin z potravy.

Mezi lidmi koluje spousta osvědčených receptů, např. pití a výplachy úst z černého čaje, ustní spreje, žvýkání zázvoru, různé nálevy obsahující anýz a jiné aromatické koření.

V médiích se doporučuje čištění jazyka speciálními škrabkami, kartáčky apod. Má to jistě svůj význam, ale anaerobní bakterie přežívají většinou na kořeni jazyka, proto je nutné přidat ještě výplachy a kloktání speciálními ústními vodami, které neutralizují těkavé látky a tím i zápach z úst. Takových prostředků je na trhu celá řada.

Jak je vidět, není člověk proti zápachu z úst bezmocný. Jen je zapotřebí udělat vše, co je v jeho silách, aby se toho nepříjemného handicapu zbavil.

TIP : trápí Vás pyróza? Pálení žáhy je častý a obvyklý jev u osob středního věku.

Závěr

Z výše uvedeného vyplývá, že problém se zápachem z úst není ojedinělý, ale trápí mnoho, ne-li většinu lidí. Je poměrně složitý, ale při dostatečné vůli, může každý jedinec svým úsilím a snahou pach ze svých úst eliminovat a být tak pro okolí příjemnější a přitažlivější.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zápach-z-úst.cz
Kontakty